- Vlastně všechny vázy a dekorační hrnečky, co doma mám, jsou z nějakého bazaru. Nejde o to, že bych vůbec nechtěla nové nebo ani na jednu vázu neměla peníze. Prostě jsem v obchodech nenašla to, co by mě oslovilo, tak jsem hledala jinde.
- Jsou věci, které jsem si chtěla do bytu jen zkusit a neutrácet za ně spoustu peněz.
- Občas člověk potřebuje sezónní dekorace nebo chce vylepšit prostor na oslavu narozenin a kulatiny si zaslouží i výjimečné dekorace.
- Taky se vám stalo, že jste z prodávané velké sady potřebovali jen něco, ale ono se to po kusech prostě neprodává?
- Možná hledáte něco, co se prodávalo před rokem nebo dvěma?
V takových a dalších případech máte několik možností. Buďto máte tetu, dědu, sestřenici, která v životě nic nevyhodila a její domácnost je pokladnicí pro celou rodinu. Obejdete všechny bazary a věci z oslavy se pak budete snažit prodat. (Co si budeme povídat, víc než polovinu z toho nikdy zpátky nezískáte, odzkoušeno za vás.) No a nebo vyzkoušíte swap.
Ujasněme si, co ten swap je a není, ať se bavíme o tom samém.
Swap je prostě a jednoduše výměna. Nemusí se jednat nutně jen o výměnu věcí, ale i služeb. Základem je, že se do toho netahají peníze.
Swap může fungovat na základě vzájemné dohody mezi dvěma konkrétními lidmi nebo jako směnný trh. Je to druh obchodu – výměnný obchod – nejde o to zbavit se vší veteše po pratetě s falešným pocitem, že to někomu udělá radost ani si zdarma nahrabat všechno, co by se mohlo hodit i v příštím životě.
A tady se dostáváme k jádru pudla. Swap point je směnný trh. Je to místo, kam přinesete věc, za kterou chcete získat něco jiného. 1-2 věci přinesete a 1-2 věci si zase odnášíte.
„Swap point je směnný trh, místo pro nefinanční výměnný obchod kam přinesete věc, za kterou si chcete odnést věc jinou„
Jak jsme řekli, jedná se o obchod. Sami nechceme kupovat poškozené nepotřebné věci a takové teda nemůžeme ani nabízet.
Jako v každém jiném obchodě:
- chceme si pořídit něco hodnotného
- jdeme si pro věc, která se nám bude líbit
- očekáváme, že si vyobchodujeme něco, co nám bude ještě dlouho sloužit
- za věc, kterou přineseme chceme odpovídající protihodnotu (nebudeme kupovat vidličku za cenu celého jídelního servisu)
- za to, co si chceme odnést máme také adekvátně „zaplatit“
A když se tohle všechno zaměří jen na úzký okruh věcí, v mém případě bytové dekorace, doplňky a potřeby pro zútulnění našich domovů, vznikne interiérový swap point.
Proč tedy otevírám swap point a proč vůbec měnit věci?
I v mojí kanceláři jsem použila některé věci z druhé ruky nebo věci, které před tím sloužili jinému účelu. Můžu teď říct, že můj prostor je originální, zařízený prostě podle mého a pracuje se mi tam dobře. Kdybych hledala jen mezi novými předměty v obchodech, pravděpodobně bych nikdy nedocílila stejného výsledku.
Motivace každého člověka může být jiná. Swapováním:
- šetříme přírodu, protože používáme něco už vyrobeného místo toho, aby se to likvidovalo a spotřebovávaly zdroje na nový výrobek
- šetříme svoji peněženku – ne všechno nutně potřebujeme, ale dost věcí bychom si rádi pořídili
- dáváme věcem nový život a to je prostě super pocit
- seženeme někdy věci, které už na trhu prostě nejsou
- můžeme si udělat radost nákupem bez výčitek
- potkáváme se s lidmi, kteří jsou na stejné vlně jako my, můžeme i pokecat u kafča 😉
Ať je váš důvod jakýkoli, důležité je, že to dává smysl. A mě to smysl dává.
Vaše Poppy Lady