Je moodboard pitomost nebo užitečný pomocník?

Začněme tím, co je moodboard. Je to vlastně náladová nástěnka, koláž, která má vystihnout náladu, atmosféru nebo myšlenku, ideu, vyznění.

Používá se nejen v interiérovém designu. Moodboard je využíván v módě, mezi fotografy, grafiky, architekty, svatebními koordinátory a v dalších hlavně kreativních oborech.

Jde tedy o to vystihnout náladu, kterou má výsledný interiér nebo třeba firemní značka vyjadřovat. Moodboard ve vás má vyvolávat pocity a emoce. Není tedy finálním produktem, ale konceptem, prvním návrhem, hlavní myšlenkou, ze které je možné potom těžit při tvorbě a vracet se k ní.

Jak jsem zmínila, moodboard je vlastně koláž.

Může to být koláž vytvořena digitálně z obrázků, papírově z obrázků nebo fyzicky z kombinace různých předmětů, materiálů, obrázků.

Digitální obrázková koláž je nejjednodušší formou. Hodně moodboardů najdete třeba na pinterestu. Koláž z předmětů má zase tu výhodu, že osloví víc vašich smyslů. Můžete zapojit kromě zraku třeba i hmat nebo čich, struktury různých materiálů můžete vnímat intenzivněji. Někdy ale není snadné dát na hromádku přesně ty věci, které by vystihovaly náladu přesně.

Jedno upozornění. Moodboard není vzorkovnice.

Vzorkovnice už kombinuje vzorky konkrétních barev, materiálů, třeba i kování skříněk nebo rostlin, na základě kterých je možné objednat konkrétní finální výrobky a sestavit vybavení místnosti. Vzorkovnici vytváříme s klientem v pozdější fázi projektu, kdy už například známe dodavatele nebo požadované parametry výrobků a vybíráme ze vzorníků finální potah na pohovku.

Oproti tomu moodboard je úplně na začátku procesu. Utřídíme si v něm, jestli chceme, aby prostor působil retro, venkovsky, moderně, vzdušně, světle, hravě, industriálně …. Jestli se chceme cítit, jako když přijedeme k babičce na prázdniny nebo jako v prvorepublikové vile anebo jako v kosmické lodi. Můžu použít obrázek židle nebo tapety, ale není závazné, že přesně tuto tapetu budu kupovat. Moodboard interiéru nemusí obsahovat žádný konkrétní nábytek.

Jestli máme nějaké vybavení, které si chceme v novém interiéru ponechat, už v moodboardu je dobré jeho obrázek použít, aby ho požadovaná nálada zahrnovala už od začátku.

Moodboard považuji za užitečný počáteční krok v přípravě interiéru. A je možné ho využít, ať už začínáme v úplně čistém bytě, chceme doladit pokoj podle zbytku místností nebo zabydlujeme nový prostor s využitím části vybavení, které si bereme s sebou. Díky moodboardu se nám snadno podaří dodržet jednotnou myšlenku, styl a náladu celého domu/bytu i v případě, že nezařizujeme všechny místnosti najednou. Každou věc postupně ladíme s jednou hlavní ideou.

První koláže si zvládne udělat každý sám. Úkolem designéra není za klienta rozhodovat, jak se chce doma cítit, co má rád a co se mu má líbit. Úkolem designéra je provést klienta procesem přípravy zabydlení tak, aby návrh nebyl překombinovaný, aby byl pro klienta praktický a užitečný. V počátku mu pomoct utřídit názor na hlavní myšlenku (chcete-li styl a barevnost) interiéru třeba právě pomocí moodboardu. Do následného návrhu pak vnese své zkušenosti a znalosti, aby interiér odpovídal nejen vzhledově, ale aby to krásné bylo i praktické, funkční a dobře sloužilo.

Vaše Poppy Lady

Poppy lady