Kdo jsem

Jana Kocábková

Jmenuji se Jana Kocábková. Narodila jsem se v květnu 1981. Dětství jsem prožila na venkovském statku poblíž města Litomyšl ve východních Čechách a mám jednu mladší sestru. Jako dítě jsem hrála na akordeon. Jsem sportovní antitalent a baví mě řídit cokoli, co má čtyři kola. Mojí láskou je architektura a design zejména 30.-50.let minulého století, nepohrdnu ani šedesátkama. Mým oblíbeným architektem je Adolf Loos. Mám ráda věci zorganizované a miluju kafe.

Chtěla jsem být oděvní návrhářkou nebo jít na konzervatoř. To mi doma neprošlo. Na truc rodičům jsem si podala přihlášku na stavební průmyslovku, ale moc mi ten truc nevyšel. Táta měl radost, že bude dcera taky stavař. A tak se celý život věnuju profesně stavařině.

Téměř deset let jsem pracovala jako technik pro poruchy pozemních staveb. Potom jsem si vyzkoušela práci obchodního zástupce pro izolace proti vodě a nakonec jsem na sedm let zakotvila u stavebního rozpočtování.

Baví mě studovat, učit se novým věcem a tak jsem si pořídila také třeba autorizační razítko, certifikát z němčiny a na soukromé škole jsem při práci absolvovala profesní víceletý kurz interiérového designu.

U nás doma se hodně tvořilo a vyrábělo. Moji rodiče se na začátku devadesátých let zapojili do ochotnického divadelního spolku a my holky jsme se brzy také musely účastnit příprav a později i herectví. Náš obývací pokoj se pravidelně měnil na divadelní dílnu, kde se ručně kreslily plakáty, vznikaly kostýmy, divadelní kulisy i pohyblivé dekorace na scénu.

Tvoření a vyrábění mě chytlo, nikdy jsem s tím nepřestala. Když se mi narodil v roce 2010 syn, chvíli jsem vedla vlastní DIY blog a službu balení dárků a výroby dekorací. Neustále zkouším nové techniky, postupy, materiály, od roku 2018 jsem součástí blogu www.diycesky.cz a občas vedu kurzy tvoření nebo dílničky na akcích. Hodně se zabývám vyráběním z věcí, které už doma jsou, bez nutnosti nákupu drahého vybavení a spousty nového materiálu.

Během dospělého života jsem se šestkrát stěhovala, jestli dobře počítám. Nadšení pro design a tvoření spolu s častou změnou bydlení a životních situací mě přivedly právě k interiérovému designu. Jak využít i sebemenší prostor, jak dostat do bydlení pro dva lidi, kteří hodně cestují, prostor pro malé dítě, jak si poradit se začleněním kousků po prababičce z naší staré chalupy, které tolik miluji ….. a v neposlední řadě, jak to zařídit, aby to stálo co nejmíň.

Během všech těch přesunů jsem si hodně věcí vyzkoušela na vlastní kůži a taky jsem přišla na to, že i když nevím, jak dlouho se v tomhle domě nebo bytě zdržíme, chci, aby všechno fungovalo, aby se nám bydlelo dobře, aby každá věc a činnost měla svoje místo, aby nikdo do ničeho nevrážel a aby to samozřejmě taky bylo hezké a útulné.

Značku Poppy Lady jsem založila z touhy opustit prostředí velkých stavebních firem a věnovat se tomu, co mě baví. Věřím tomu, že má velký smysl zařizovat bydlení na míru konkrétnímu člověku nebo rodině. Díky stavebnímu vzdělání a mnohaletým zkušenostem umím navrhnout řešení, které bude respektovat stavební povahu prostoru, bude funkční, finančně přijatelné a k tomu i hezké. Chci, aby lidé z Plzně i okolí věděli, že tu pro ně jsem a cokoli budou v tomto směru řešit, můžou se na mě obrátit.

Jana Kocábková
Poppy lady