Kde pořídit starší nábytek ze dřeva?

Jedna z možností, jak si pořídit kvalitní nábytek z masivu, zajímavá svítidla a doplňky a při tom rozumně utrácet, je podívat se po nějakém starším kousku z druhé ruky.

Na výběr máme několik možností off-line i on-line, každá z nich má svá pro a proti. Uvádím ty, které jsem sama vyzkoušela.

Bazary a bleší trhy, garážové a skladové bazary

náhodné nebo pravidelné bazary a trhy na veřejných prostranstvích, kde může prodávat kdokoli; bazary a antiky v garážích a skladech

Bazary často nabízí starší nábytek, který je skutečně z masivního dřeva. Pokud ale nejste znalec retro a vintage designu, velmi těžko poznáte, jestli vám prodávající udává správné stáří kousku a jeho skutečnou vzácnost a hodnotu. Může se stát, že utratíte neúměrně mnoho peněz za věc, která tu hodnotu nemá nebo si pod nátlakem a časovým presem věc pořádně neprohlédnete a až doma zjistíte, že má vadu (kupujte, mám ještě jednoho zájemce, za hodinu už to tady nemusí být, zítra už tu nebudu).

Prodejci ani na blešácích často nejsou lidé, co se snaží prodat pozůstalost a poklady z vlastní půdy, ale překupníci, kteří vás rychle odhadnou, jak znalí jste. Nevýhoda je, že zítra je tam opravdu nenajdete, nemáte doklad, žádný kontakt.

Ani „kamenná prodejna“ někde ve sklepě nebo garáži bytového domu není zárukou kvality.

Věci, které dlouho někde leželi uskladněné, ať už na půdě, v garáži nebo nějakém skladu mohou být napadeny plísní nebo dřevokazným hmyzem. Na první pohled to nemusí být vidět a domů si pak přinesete nepříjemný problém.

Přiznám se, tohle se před pár lety stalo mě a honila jsem pak brouky po bytě. Teď je to úsměvná historka, ale tenkrát mi opravdu do smíchu nebylo.

Inzeráty na internetu, sociálních sítích a v novinách

Mezi prodejci na internetových bazarech a inzercích jsou často bazary, antiky a překupníci schovávající se pod osobními profily. V případě soukromé inzerce tak vlastně nevíte, s kým se domlouváte, jestli s člověkem nebo s firmou.

Nevýhoda je, že zboží nevidíte osobně. Pokud si ho chcete prohlédnout, musíte se jet nejdřív někam podívat. Může se stát, že se věc v reálu nebude líbit nebo bude mít vady, které v inzerátu nebyly patrné. Pak třeba pojedete domů s prázdnou nebo koupíte i něco, co jste vlastně nechtěli, abyste nejeli s prázdnou.

Stejně jako u bazarů a blešáků si můžete domů s krásným kouskem přivézt nechtěné návštěvníky, kteří do teď spali zavrtaní hluboko ve dřevě. A nenechte se zmýlit tím, že nevidíte na povrchu „cedník“ vyvrtaných chodbiček. Ptejte se, kde byly věci skladované, jak dlouho, jestli byly nějak ošetřené proti hmyzu a plísni. Vy chcete utratit peníze, ptejte se.

I tady, pokud nevíte, co přesně hledáte a jakou to má mít hodnotu, narazíte zcela určitě na spekulanty, kteří pod nálepkou „vintage“ nasadí cenu.

Jela jsem si do vedlejšího města pro super retro lampičku, prodejce nějak zapomněl do inzerátu napsat, že stínítko je prasklé, nejde sundat, takže si nevyměním žárovku.

ReUs centra, charitní obchody, nábytkové banky

Tato centra se většinou snaží přijímané věci prohlédnout, v jakém jsou stavu. Rozhodně je tu menší riziko, že věc bude plesnivá nebo s brouky.

V těchto centrech spíš na žádné poklady nenarazíte a některé kousky mívají drobné vady na kráse. Taky tu dost často bývá nevkusný nábytek z 80. – 90. let. Některá centra mají svoje facebookové profily, kde zveřejňují nové přírůstky, takže zajímavosti jsou rychle pryč.

Na druhou stranu tato centra mívají velmi příznivé ceny, protože jejich primárním cílem není co nejvyšší zisk.

Věci nebývají v úplně top stavu, ale mají nízkou pořizovací cenu, takže se hodí pro všelijaké přetváření, up-cyklaci, DIY projekty – prostě k úpravám tvaru i barvy.

V některých těchto centrech prodávají vybavení pouze lidem, kteří doloží hmotnou nouzi nebo že jsou samoživitelé apod.

My jsme v ReUs centru například pořídili velmi výhodně malý regál na lodžii k uskladnění drobných zahradnických potřeb (truhlíky, zbytek substrátu pro přesazování, nůžky apod.).

Do těchto zařízení můžete taky svůj přebytečný nábytek odvézt/darovat.

Swapovací, výměnné, darovací webové portály a aplikace

Portály jako votočto.cz, všezaodvoz.cz, nevyhazujto.cz, darujizaodvoz.cz průběžně vznikají a zanikají. Vyskytují se na nich slušní lidé i překupníci.

Nevýhody jsou velmi podobné jako u internetové inzerce. Nevíte, pro co si vlastně jedete, dokud nedorazíte na místo. Věci můžou být v horším stavu, než je inzerováno.

Protože jde o věci zadarmo nebo výměnou třeba za vaše přebytky ze zahrádky, nečekejte žádný super stav. Kdyby byly věci v perfektním stavu, majitel by je prodal a nevyměňoval. Z toho taky vyplývá, že tu většinou nenajdete starší poklady, ale spíš levnější současné zařízení.

Jestli hledáte něco levného na chvíli, třeba do studentského bydlení, je to ideální volba.

Ověřené bazary, obchody se starým nábytkem a vybavením, kde se věnují i renovacím

Obchod, který má jasně danou provozní dobu, kontaktní osobu, najdete jeho webové stránky, třeba i e-shop nebo profil na sociální síti. O původu věcí informují i veřejně. Často mají dohledané konkrétní výrobce, designéry. Pokud věc má mít značku, vědí, kde ji hledat.

Asi tu neulovíte poklad za stovku, ale ceny bývají přijatelné. Prodejce nemá problém vysvětlit vám, proč si myslí, že je tohle křeslo Halabala nebo skříňka Jiroutek. Neskrývají přes vámi, pokud má věc nějakou vadu.

Pro mě příjemnou nadstavbou jsou malé značky/firmy, které tvoří jeden až dva lidé a kromě vyhledávání zajímavých starších kousků se věnují i jejich renovaci. Když křeslo potřebuje přečalounit nebo je skříňka trochu víc rozklížená, je lepší svěřit opravu odborníkovi.

Vlastní zdroje – půda u babičky

Z finančního hlediska je to nejpříjemnější zdroj, dostat nějaké vybavení nebo nábytek v rodině nebo od blízkých přátel. Často si s věcí domů přineseme i kus rodinné historie nebo nějaký zajímavý příběh. Taková věc má pak svoji atmosféru, svoje jedinečné kouzlo, které koupený stolek mít nikdy nebude.

Bohužel zrovna u pokladů z půdy, pokud kredenc babička neměla celou dobu v kuchyni, je velká pravděpodobnost špatného skladování. Půdy, stodoly, zahradní domky, chlívky a další podobné prostory nejsou dostatečně chráněny před vlivy počasí a hlavně před hmyzem.

Pro všechny kousky platí:

Než si zejména dřevěné věci vezmete domů, nejdřív je důkladně prohlédněte. Podívejte se, jestli na dřevě nejsou mapy typické pro dlouhodobější navlhnutí, jestli se dřevo někde nezačíná drolit nebo je měkké jako perník (mohlo by být ztrouchnivělé). Modrozelený nebo černý povlak zase ukazuje na přítomnost plísně nebo houby. No a v neposlední řadě chodbičky od larev. Někdy nemusí být chodbičky patrné, ale pod dřevěným předmětem najdete kupičky jemných pilin, můžete je najít třeba i uvnitř skříně. To znamená, že na vaší skříni si pochutnává někdo nezvaný. Jestli máte podezření, dřevo ošetřete přípravkem proti hmyzu nebo houbám a plísni než ho nastěhujete domů.

Poppy lady